Részletek
A Toro olajretek egy sokoldalúan hasznosítható növényfajta, amelyet elsősorban zöldtrágyaként és takarmánynövényként termesztenek. Erőteljes növekedésének és jelentős zöldtömeg-produkciójának köszönhetően kiválóan alkalmas a talaj szervesanyag-tartalmának növelésére és szerkezetének javítására. Kiváló tulajdonságokkal rendelkező fajta, amely megfelelő termesztéstechnológia alkalmazásával jelentős mértékben hozzájárulhat a talaj termékenységének növeléséhez.
Talajigény és vetésforgó
A Toro olajretek legjobban középkötött, jó tápanyag-ellátottságú, mélyrétegű és megfelelő vízgazdálkodású talajokon fejlődik. Kerülni kell a szikes, kavicsos, homokos és vízállásos területeket, mivel ezek nem biztosítanak ideális feltételeket a növény számára. Előveteményként leginkább az őszi kalászosok, burgonya és cukorrépa javasoltak. Nem ajánlott napraforgó, mustár vagy repce után vetni, mivel ezek közös betegsége, a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzési veszélyét növelik.
Tápanyagellátás
Az olajretek tápanyagigénye közepes. 1 tonna szemterméshez hozzávetőlegesen 50 kg nitrogént, 25 kg foszfort és 35 kg káliumot von ki a talajból. A szükséges műtrágya mennyiség meghatározásakor figyelembe kell venni a talaj típusát és tápanyag-ellátottságát. Általánosan javasolt hatóanyag-mennyiségek: 80-120 kg/ha nitrogén, 50-60 kg/ha foszfor és 50-100 kg/ha kálium. Az olajretek kedvezően reagál a bórtrágyázásra, amely jelentős termésnövekedést eredményezhet.
Vetés és talajelőkészítés
A vetés optimális időpontja kora tavasszal van, legkésőbb március végéig. A vetésmélységnek egyenletesnek kell lennie, amit elősegíthetünk vetés előtti hengerezéssel és megfelelő minőségű vetőgépek alkalmazásával. A vetésmélység pontossága nagyban elősegíti a kelés egyenletességét. A sortávolság lehet gabonasortáv vagy dupla gabonasortáv, a vetőmag norma pedig 8-10 kg/ha. Laza talajokon a vetés utáni hengerezés ajánlott.
Növényvédelem
Az olajretek termesztése során figyelmet kell fordítani a gyomirtásra és a kártevők elleni védekezésre. Az olajretek vetőmag előállításban számos veszélyes gyommal és gyomosító kultúrnövénnyel kell számolnunk, mint például a vadzab, fenyércirok, köles, aranka, mustár, repcsényretek, sóskafélék, galajfélék, káposztafélék, maszlag, kender és parlagfű. Ezek egy része ellen lehetséges a védekezés, más részük nem irtható. A korai szikleveles időszakban a bolhák megjelenésére kell figyelni, mivel tömeges kártétel esetén az állományt 2-3 nap alatt elpusztíthatják. A 3-5 valódi levél megjelenése után a bolha kártétele már nem veszélyezteti a növény fejlődését. A vegetáció során a zöldbimbós állapot elérésekor a fénybogár kártételével kell számolni, amely közvetlen termésveszteséget okozhat.
Betakarítás
Az olajretek magja augusztus első felétől fokozatosan érik be. A betakarítást akkor kell megkezdeni, amikor a becők többsége már érett, de még nem nyíltak fel. A túlérés elkerülése érdekében fontos az időben történő aratás, amely megakadályozza a magvak pergését és a termésveszteséget.