Részletek
Emese F.1 | 1.000 szem | paprika vetőmag. Folyton növő, felálló, nyújtott kúp alakú, fehér, édes nagy bogyójú hajtatási hibrid. Az intenzív termesztés fajtája. A növény gyenge növekedésű, rövid ízközű bokrot képez. Kis fényhiány-érzékenysége miatt a téli fényszegény időszakokban is nagyon jól köt. Hajtatható az év bármely szakaszában fűtött és fűtetlen berendezés alatt egyaránt. Fejlődési sebessége gyors, emiatt őszi hajtatásban is kiváló eredményt ad. Szabad földön több körzetben sikeresen termesztik. Nagy a potenciális termőképessége, rövid ízközű és gyenge oldalhajtásokat nevel. Legszebb terméseket a főszáron hozza. Felkötözve egyszálas metszéssel, vagy kordon mellett metszetlenül termelhető legeredményesebben. A bogyó vastag húsú, termései nagyok, szabályosak, tömege 90-120 g. Gazdasági (szedési) érettségben fehér, biológiai (teljes) érett állapotban piros színűek, a termesztés végére nem aprózódnak el. Téli termesztésben 4 növény/nm, tavasszal 5 növény/nm, késői ültetésben 6 növény/m2 tőszámmal javasoljuk ültetni. A fajta gyenge növekedésű, rövid ízközű. A tenyészidő folyamán, amikor bekötött a növény és folyamatosan emelkedik a hőmérséklet az átlagnál több nitrogénre van szüksége, hogy a bekötött sok, nagy és extra termést ki tudja nevelni. (De a kalciumra is figyeljünk!) Hosszabb ideig tartó hűvösebb idő esetén csökkenteni kell a nitrogén-adagolást.
Ebben a típusban a legvastagabb húsú, könnyen termelhető, megbízhatóan terem, minősége kiváló, egyöntetű, exportra alkalmas termést ad. E tulajdonságainak köszönhető a folyamatosan növekvő népszerűsége.
Általános szempontok az EMESE F1 paprikafajta tápanyag-utánpótlásához
Generatív - erős termésképződési hajlamát - az egész tenyészidőn át folyamatosan ellensúlyozni kell. Erre a tápoldatos termesztésben jó lehetőséget kínál a más fajtákhoz képest nagyobb nitrogén/kálium arány biztosítása. Gyengébb növekedéséből adódó kalcium-hiány érzékenysége jól kiküszöbölhető a környezeti körülmények optimalizálásával, a folyamatos kalcium-utánpótlással, de erre szolgál a nagyobb nitrogén hatóanyag kiadás is, hisz így tudjuk folyamatosan növekedésben tartani a növényállományunkat. Csepegtető öntözés használatával a nyári nagy melegben a növekedés folyamatos fenntartásához szükség lehet rendszeres párásításra, kiegészítő esőszerű öntözésre, és/vagy árnyékolásra. Mindezen szempontokat a palántanevelés kezdetétől mindvégig érdemes figyelembe venni és ezek alapján a következő tápanyag-utánpótlási terv képezheti a termesztés vázát. Jól használható az EMESE F1 talaj nélküli termesztésben, kőzetgyapoton kis légterű sátrakban, valamint kókuszroston kicsi- és nagy légterű hajtató berendezésekben. Palántanevelés: a folyamatos növekedés biztosításához kiemelt fontosságú egy laza, jó levegő-ellátottságú tápkocka-föld. Ez lehet rostos balti tőzeg, esetleg jó szerkezetű hazai meszes tőzeg (pötrétei) alapú. A palántaföld összeállításánál javasolt a tartós lebomlású műtrágyák alkalmazása, melyek részben vagy egészben feleslegessé teszik a tápoldatozást. Kiemelt fontosságú a talaj keverék kalcium ellátottságának biztosítása. Amennyiben tápoldatozni kell a palántákat, úgy a javasolt tápelem aránya 1:2:1:1=nitrogén: foszfor: kálium: kalcium. Indító trágyázás: mindenképp ajánlott egy laboratóriumi talajvizsgálat és a laboratórium ajánlása alapján az indítótrágyázás elvégzése ültetés előtt. A lassabb lebomlású komplex műtrágyák használata fokozottan ajánlható.