Részletek
Biológiai gombaölő készítmény.
Házikerti adagolása: 5 g szer 10 (20) liter vízben kijuttatva 200 m2-re elegendő
Forgalmazási kategória: III (szabad forgamú)
Hatóanyag: Pythium oligandrum. 1×106 oospóra/g készítmény
Hatás:
A készítmény több módon fejti ki hatását. A gomba micéliumainak metabolitjait a kultúrnövény felveszi, melyek egyfajta belső védettséget biztosítanak. Másrészről a Pythium oligandrum a növényeket károsító gombák széles körét képes parazitálni. ( direkt hatás)
Kijuttatás:
A készítményt tilos bármilyen gombaölőszerrel együtt kijuttatni!
Repcében, mustárban és olajretekben a készítményt csírakori betegségek ellen nedves csávázással lehet felvinni a vetőmag felületére. A vegetációs időszakban legfeljebb három alkalommal lehet kijuttatni.
Az őszi időszakban 4-8 leveles állapotban kell a kezelést elvégezni, melynek célja az őszi kórokozók fertőzésének csökkentése.
Tavasszal a szárbainduláskori kezelés a fómás és a fehérpenészes fertőzés ellen hat. A virágzáskori kijuttatás az alternáriás becőfoltosság ellen hatásos.
Uborkában a készítményt csírakori betegségek ellen nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagvak felületére. A későbbiekben legfeljebb három alkalommal lehet kijuttatni, beöntözéssel.
Kombinálhatóság
A készítmény rovarölőkészítményekkel, lombtrágyákkal, illetve hatásfokozó készítményekkel kombinálható.
Ideális feltételek
A Pythium oligandrum micéliumainak fejlődéséhez nedves, párás körülmények szükségesek. Száraz, aszályos időjárási körülmények között a készítmény alkalmazása nem ajánlott.
Előírt növényvédelmi technológia:
Repcében, mustárban és olajretekben a készítményt csírakori betegségek ellen nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére.
A vegetációs időszakban legfeljebb három alkalommal lehet kijuttatni. Az őszi időszakban 4-8 leveles állapotban kell elvégezni a kezelést, amelynek célja az őszi kórokozók fertőzésének csökkentése. Tavasszal a szárbainduláskori kezelés a fómás és a fehérpenészes fertőzés ellen hat. A virágzáskori kijuttatás az alternáriás becőfoltosság ellen hatásos.
Uborkában a készítményt csírakori betegségek ellen száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére. A későbbiekben legfeljebb három alkalommal lehet kijuttatni, beöntözéssel.
Kalászosokban levél és kalászbetegségek ellen 3 alkalommal használható fel a készítmény az első tünetek megjelenése előtt. Amennyiben a fertőzési viszonyok indokolják az első kijuttatás ősszel levélfejlődés idején elvégezhető. Tavasszal a 2-3 szárcsomós állapotban elvégzett kezelés a levélbetegségek, míg a kalászhányás-virágzás időszakában történő permetezés a kalászfuzáriózis ellen nyújt védelmet.
Hajtatott paradicsomban csírakori betegségek ellen a készítményt száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére. Szintén csírakori betegségek, valamint fehérpenészes tőrothadás ellen kiültetés előtt célszerű a palánták gyökerének beáztatása a készítményből készült szuszpenzióban. A kiültetés után beöntözéssel javasolt védekezni.
Szamócában fitoftórás gyökérpusztulás ellen közvetlenül kiültetése előtt javasolt a palánták gyökerének beáztatása a készítményből készült szuszpenzióba. Kiültetést követően a betegség ellen az ágyások talajának beöntözésével védekezhetünk. Levélfoltosságok ellen, az indanövekedés kezdetétól, fertőzési viszonyoktól függően egy vagy két alkalommal célszerű állománypermetezést végezni.
Káposztafélékben csírakori betegségek ellen a készítményt száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére. Kiültetés előtt a palánták gyökerét ajánlott beáztatni a készítményből készült szuszpenzióba. Peronoszpóra és alternáriás betegség ellen már a palántaneveléskor javasolt megkezdeni az állománypermetezést. A kiültetést követően, legfeljebb 4 leveles állapotig, párás csapadékos időben javasolt a permetezést egyszer megismételni.
Gyökérzöldségekben (sárgarépa, petrezselyem, zeller, pasztinák) csírakori betegségek ellen a készítményt száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére.
Sárgarépában és gumó előállítás céljából termesztett zellerben a levélfoltosságok ellen a szabadföldi védekezéseket 3-4 lombleveles állapotban javasolt megkezdeni, majd szükség szerint 3-4 alkalommal megismételni. Gumós zellerben már a palántanevelés időszakában célszerű megkezdeni az állománypermetezést.
Pázsitokban és gyepekben csírakori betegségek ellen a készítményt száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére. A készítményt vegetációban a beállt gyepre permetezés vagy beöntözés formájában lehet kijuttatni. A védekezéseket legalább 10 0 C hőmérséklet felett kell elvégezni. Tavasszal 2 kijuttatás javasolt 1 hónapos időközzel, golfpályák esetén 3 vagy több kezelésre lehet szükség 14 napos fordulóval. Ősszel és nyáron a kezelést 1-1 alkalommal javasolt elvégezni, golfpályákon szintén 2 vagy több kezelésre lehet szükség.
Erdészeti és dísznövény csemetekertekben csírakori betegségek ellen a készítményt száraz (kisebb magmennyiség) vagy nedves csávázással lehet felvinni a vetőmagok felületére. A gyökereket illetve a gyökérnyaki részt fertőző kórokozók ellen kiültetés előtt javasolt a csemeték gyökerének beáztatása a készítmény oldatában. Kiültetést követően a növényvédő szert gombás betegségek ellen beöntözés (fehérpenész) vagy permetezés formájában javasolt kijuttatni fertőzési veszélyhelyzettől függően 7-14 napos időközzel.