Részletek
A Sumi-Alfa egy nagy tisztaságú piretroid rovarölő szer, ami a rovarok idegrendszerére ható, kontakt (taglózó), riasztó (repellens) és bénító tulajdonsággal rendelkezik.
Adagolása: 1-5 ml / 10 liter víz (0,1-0,3lit/ha)
Hatóanyag: 50 g/l eszfenvalerát
Forgalmazási kategória: I.
A Sumi-Alfa a legtisztább un. monoizomeres piretroidok egyike.
Erős repellens hatása következtében a kezelt területről elriasztja a méheket, ezért un. "méhkímélő technológiával" virágzó kultúrákban is felhasználható.
Hatástartama más fotostabil piretroidokhoz hasonló. Hatásspektruma szinte valamennyi kártevőt felöleli.
Javasolt technológia:
Őszi- és tavaszi kalászosokban, repcében, kukoricában (csemege és takarmány), borsóban, burgonyában, cukorrépában, almatermésűekben, csonthéjasokban, szőlőben, paradicsomban, paprikában, uborkában, káposztafélékben és dísznövényekben előrejelzésre alapozva, a kártevők megjelenése, illetve a táblára történő intenzív betelepedése kezdetétől.
Repcében – ha a repcebecőormányos nincs jelen – az alacsonyabb dózis alkalmazása javasolt. Ismételt kezelésnél, továbbá ha a kártevő rovarnépességben repcebecőormányos is van a magasabb dózist kell alkalmazni.
Kukoricában a kukoricamoly ellen a tömeges lárvakelés időszakában kell permetezni.
A kukoricabogár imágói elleni védekezés célja a bogarak tojásrakás előtti gyérítése a jövő évi lárvakártétel mérséklése, valamint a bibeszálak lerágásának, ezáltal a hiányos termékenyülésnek az elkerülése érdekében. A védekezést a tömeges rajzás idejére, lehetőleg a bogarak tojásrakása előtti időre kell időzíteni. A bogarak rajzásdinamikájáról sárga ragadós csapdák segítségével, a tojásrakásról az imágók tojástartalmának egyedi vizsgálatával (a bogarak potrohának enyhe megnyomásával és kézi nagyító segítségével) lehet tájékozódni. Ha a nővirágzás még nem haladta meg az 50,0 %-ot és egyidejűleg a zöld bibeszálak 1,5 cm-re történt visszarágása már észlelhető a táblákon, haladéktalanul védekezni kell.
Mivel a készítmény nem hosszú hatástartamú, az imágók rajzáserősségétől függően ismételt védekezés(ek)re lehet szükség.
A kukorica pollenszóródása (hímvirágzása) idején, illetve ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy a környezetében virágzó kultúra található, a szer csak méhkímélő technológiával juttatható ki.
Levéltetvek, tripszek ellen a védekezést a károsító megjelenésekor célszerű megkezdeni és szükség esetén megismételni.
Dísznövényekben fitotoxicitási vizsgálat elvégzése szükséges a permetezés megkezdése előtt!
Virágzó növényekben vagy azok szomszédságában a védekezés csak a méhek napi repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A kezelést éjfélig be kell fejezni, illetve éjféltől a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell.
Viaszos felületű növények esetében tapadásfokozó szerrel, például kell elkészíteni a permetlevet.
Munkaegészségügyi várakozási idő: 1 nap.
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: cukorrépában 56 nap, kukoricában (csemege és takarmány) 21 nap, őszi- és tavaszi kalászosokban, repcében, burgonyában, almatermésűekben, csonthéjasokban és szőlőben 14 nap, káposztafélékben 10 nap, paradicsomban, paprikában és uborkában 7 nap, borsóban 5 nap, dísznövényekben nem szükséges.